
Igen kan jeg sige tillykke til Jon Fosse, der meget fortjent bliver årets modtager af Nobelprisen i litteratur.
Norske Jon Fosse har længe været min favorit til Nobelprisen i litteratur. Nu skal jeg finde en ny favorit, for i dag blev det afsløret, at han skal overvinde sin modvilje mod opmærksomhed og rejse til Stockholm i december for at modtage årets pris.
Billedet er fra overrækkelsen af Nordisk Råds Litteraturpris i 2015. Foto: Foto: Magnus Froderberg/norden.org
Jeg har anmeldt to af prisvinderens bøger her på bloggen:

Bådehuset af Jon Fosse
Kammerspil i mol for tre forpinte sjæle; et trekantsdrama udvikles som temaer i et musikstykke, der gentages, udbygges og gentages indtil den ubønhørlige og uundgåelige slutning.
En mand skriver, han skriver for at holde uroen borte, den uro der indtog ham efter at Knut var vendt tilbage til bygden. I en nedskrevet indre monolog får vi historien om ham og barndomsvennen Knut.
Andvake af Jon Fosse
Enkel og smuk lille roman om at finde fodfæste i livet – Norges store dramatiker har igen sat ord på menneskets grundvilkår.
Et ungt par, en spillemand og hans kæreste, vandrer fra dør til dør og søger husly – men forgæves. Alt er optaget, og de bliver desperate, fordi den unge pige er højgravid.
Links:
Nordisk Råds litteraturpris 2015 – tillykke til Jon Fosse
Jon Fosse på Batzer & Co
Jon Fosse på Nobelprize.org
Jon Fosse på Forfatterweb
Anmeldelse af Jon Fosses seneste roman på dansk, ‘Hvidhed’ på Litteratursiden