Ny skønlitteratur – april 2019

Eget foto

De danske

Ophav af Eva Tind. Udkommer 9. april på Gyldendal. 294 sider

Helle Erobreren af Anders Morgenthaler og Marie Louise Tüxen. Udkommer 11. april på Gyldendal. 286 sider

Mørkekammeret af Camilla Hjørnholm Olsen. Udkommer 11. april på Turbine. 220 sider.

Løberen af Signe Maxen. Udkommer 26. april på Rosinante. 160 sider

Det bliver ikke væk af Jørgen Leth. Udkommer 30. april på Gyldendal. 57 sider.

Trampolin af Henning Mortensen. Udkommer 30. april på Gyldendal. 200 sider.


De oversatte

Minder om fremtiden af Siri Hustvedt. Udkommer 4. april på Lindhardt & Ringhof. 332 sider. Oversat af Rasmus Hastrup

Bitter frugt af Harriet Tyce. Udkommer 5. april på Gyldendal. 349 sider. Oversat af Rasmus Hastrup

Et pust af sne og aske 1-2 af Diana Gabaldon. Udkommer 10. april på Gyldendal. 1230 sider. Oversat af Claus Bech.

Se på os nu af Geir Gulliksen. Udkommer 11. april på C&K. 344 sider. Oversat af Rolf Stavnem

Den forbandede jord af Juan Fransisco Ferrándiz. Udkommer 11. april på Cicero.  648 sider. Oversat af Kirsten A. Nielsen

Barnet af Kjersti Skomsvold. Udkommer 12. april på Grif. 124 sider. Oversat af Karen Fastrup

Serotonin af Michel Houellebecq. Udkommer 12. april på Rosinante. 352 sider. Oversat af Niels Lyngsø.

Fugle i munden af Samanta Schweblin. Udkommer 12. april på Gyldendal. 251 sider. Oversat af Peter Adolphsen

Liv eller død af Karen Robards. Udkommer 12. april på Gyldendal. 297 sider. Oversat af Rasmus Hastrup

Katteøje af Margaret Atwood. Genudgives 14. april på Lindhardt & Ringhof. 488 sider. Oversat af Lisbeth Møller-Madsen. Først udgivet 1988.

Kinderwhore af Maria Kjos Fonn. Udkommer 25. april på Turbine. 258 sider. Oversat af Mette Stepnicka

Mellem himmel og hav af Anna Fredriksson. Udkommer 25. april på Cicero. 400 sider. Oversat af Rikke Toft Kleemann

I en skov af sumak af Klas Östergren. Udkommer 26. april på Rosinante. 264 sider. Oversat af Louise Ardenfelt Ravnild

Skæbnetimen af Minette Walters (Lady Anne, 2). Udkommer 30. april på Modtryk. 443 sider. Oversat af Lilian Kingo


Jeg beklager denne sene udgave af oversigten over april måneds bøger, der dels skyldes forkølelse og Krimimesse, dels forår og opstart på havesæsonen i det pludselige forår. Og for ikke at blive overhalet indenom af maj måned er det en skrabet og nok ikke fuldstændig udgave.

Jeg føler mig især skyldig over for de mange, som ifølge statistikken har været inde og kigge forgæves på bloggen omkring månedsskiftet. Jeg håber, I fandt noget andet at fordybe jer i.

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s